Mer enn 700 Lincoln samleobjekter er i ferd med å gå på auksjon

Harold Holzers lidenskap for Lincolniana startet tidlig. Da historikeren “knapt var ute av [tenårene], ” kjøpte han det første elementet i samlingen sin - en liten konvolutt “frankert” eller signert i stedet for stemplet av daværende kongressmedlem Abraham Lincoln. I en alder av 22 år hadde han innsnevret sine anskaffelsesinteresser til graveringer og litografier som skildrer den legendariske amerikanske presidenten.

Noen 50 år senere kan Holzers samling skilte med imponerende 740 gjenstander, inkludert et portrett av 1860 av en skjeggfri Lincoln, en 1907 bronse relieffs-plakett som fungerte som grunnlag for likheten sett på øre til denne dag og en gips-byste av kunstneren Sarah Fisher Ames. Gitt det store volumet av samlingen hans, er det ikke overraskende at forsamlingen tok mye plass i Rye, New York, hjemmet Holzer deler med sin kone Edith.

Nå som paret avslutter planene om å redusere størrelsen til en leilighet i Manhattan, forbereder Holzer seg på å skille seg ut med sin eklektiske trove av Lincoln-relaterte gjenstander. Og, rapporterer Julia Jacobs for New York Times, planlegger historikeren å gjøre et rent avbrekk ved å selge alt annet enn et lite utvalg av moderne kunst.

Holzers Lincolniana vil fungere som midtpunktet i New York-baserte Swann Auction Galleries 'Printed and Manuscript Americana-salg neste uke. I følge Fine Books & Collections, utforsker hele 176-partiets tilbud "USAs fascinasjon for skildringer av den 16. presidenten, og fremhever bredden i representasjonene av Lincoln."

Swann salgspesialist Rick Stattler forteller Jacobs at Holzers samling tilbyr beskjeden økonomisk verdi, men bemerkelsesverdig historisk og personlig betydning. Et periodeportrett som antas å være John C. Wolfes maleri av Lincoln i juni 1860, er den mest verdifulle gjenstanden i salget, med et anslag på mellom $ 12.000 og $ 18.000. Gipsbysten Fisher Ames, som Holzer stammer fra rett før presidenten leverte Gettysburg-adressen, bærer et anslag på mellom $ 6000 og $ 9000, som også et fjerdeutgave som ble utgitt for å vise Lincolns likhet med folkemengder samlet på Chicagos Wigwam konferansesal for kunngjøring av den republikanske presidentkandidaten fra 1860. Totalt sett forventes salget å skaffe mellom 158 000 og 236 300 dollar.

Ifølge Jacobs har Holzers brukt helgene på å skure loppemarkeder for Lincolniana siden begynnelsen av 1970-tallet. Letingen etter Lincoln-skatter brakte dem over hele nordøst, inkludert steder som Adamstown, Pennsylvania, der Holzer sjanset på et trykk med Lincoln som steg opp til himmelen i selskap med engler (designen var ikke original, da tidligere trykkerier hadde solgt nesten identiske de av George Washington).

Holzers Lincoln-fascinasjon strekker seg selvfølgelig langt utover memorabilia: Han har skrevet eller redigert 52 bøker om presidenten og har ytterligere to personer. I sin introduksjon til auksjonskatalogen forklarer Holzer at en av hans tidligste anskaffelser, en litografi av Lincoln-familien laget av Philadelphia-kunstneren Anton Hohenstein, vekket interessen hans for vitenskapelig studie av presidenten. Flere uker etter at han hadde innledet kjøpet, sjanset Holzer et bilde i Life Magazine som skildrer daværende president Richard Nixon som satt i sitt studie av Det hvite hus under det som så ut til å være selve litografen han nettopp hadde kjøpt.

Det viser seg at White House-litografiet hadde et lignende design, men var basert på et annet fotografi av Lincoln. Denne erkjennelsen "stimulerte min livslange innsats for å utforske arten av det nittende århundre-utskrifter, " skriver Holzer, "deres politiske, kommersielle og kunstneriske opprinnelse, og deres innvirkning på periodepublikum."

Til tross for at han dedikerte mesteparten av sitt liv til å avdekke publikums varige fascinasjon for Lincoln, og særlig fremstillinger av hans fysiske utseende, konstaterer Holzer at han ikke helt kan finne ut hvorledes hans varige fascinerende med Lincoln-memorabilia er.

"En del av appellen kan være innelåst i hans mystiske uttrykk, halvt smilende, halvt rynkende, og synes alltid å se blikket mot et fjernt sted, " melder Holzer. “Kanskje forblir interessen vår også av Lincolns egen elskverdige ydmykhet. Han kalte seg 'den hjemmekjæreste mannen i delstaten Illinois' og en 'veldig likegyldig dommer' av sine egne portretter. Likevel satt han for flere malere, skulptører og fotografer enn sine samtidige. ”

Etter hvert som auksjonen nærmer seg, forteller han Jacob at han ennå ikke skal føle en "emosjonell reaksjon." Kanskje skyldes dette at historikeren flytter fokuset til en annen statsoverhode: President Franklin Delano Roosevelt.

"Jeg har blitt hjulpet til en ny fase i livet mitt, " sier Holzer, som har fungert som direktør for New Yorks Roosevelt House Public Policy Institute ved Hunter College de siste tre årene. "Å jobbe her har frigjort meg på en måte."