Church of the Holy Grav, som ligger i Jerusalems gamle bydel, huser et av kristendommens aller helligste monumenter: en utsmykket helligdom, antatt å ha blitt bygget over hulen der Jesus fra Nasaret ble begravet og gjenoppstått. Gjennom århundrer med krig og dårlig vær har helligdommen blitt skadet, gjenoppbygd og skadet igjen. I 1947 hadde det falt i en tilstand av såpass forfall at det var dekket med et ganske stygge jernbur.
Nå, etter et ni måneders renoveringsprosjekt på fire millioner dollar, er helligdommen - kjent som Edicule - blitt restaurert, melder Harriet Sherwood for Guardian . Den nyoppussede strukturen vil bli avduket under en seremoni i Den hellige graves kirke i dag.
Femti eksperter fra det nasjonale tekniske universitetet i Athen gjennomførte den sårt tiltrengte restaureringen av Edicule. De skrubbet vekk klumper av stearinlys og duedupp, tvangsstrukturen med titanbolter og mørtel og løftet opp det klumpete buret som har dekket helligdommen i flere tiår.
Fire måneder etter restaureringen trakk teamet tilbake marmorplater i Edicule og slo på en kalksteinsbegynn, som antas å være Jesu opprinnelige hvilested, skrev Kristin Romey i et eksklusivt stykke for National Geographic i oktober . Et lite vindu er nå skåret ned i Edicule slik at pilegrimer kan se på berget under den.
Renoveringen markerer et nytt kapittel i den lange og fillete historien til Jesu grav. Som Jason Daley rapporterer for Smithsonian.com, antyder historiske kilder den romerske keiseren Hadrian dekket Jesu gravsted med et tempel til Venus rundt 132 e.Kr. To århundrer senere, i 335 e.Kr., rev den kristne keiseren Konstantin ned det hedenske tempelet slik at graven kunne bli avdekket. Deretter beordret han at det skulle bygges en majestetisk kirke over gravplassen, som senere ble kjent som Den hellige graves kirke. Samtidig, ifølge Live Science 's Stephanie Pappas, hadde Konstantin Edicule installert over Jesu gravhule. Toppen av hulen ble fjernet slik at pilegrimer kunne kikke seg inne.
Siden Konstantins dager har Edicule gjennomgått flere inkarnasjoner. Den ble ødelagt etter ordre fra Fatimid-kalifen i Egypt i 1009, og deretter gjenoppbygd av bysantinene i 1048. Da kontrollen over Jerusalem ble båndlagt mellom kristne og muslimer under korstogene, falt strukturen i forfall. Det ble restaurert på 1500-tallet, bare for å bli fortært av en brann i 1808. Noen år senere ble Edicule gjenoppstått for fjerde gang av den greske arkitekten Nikolaos Komnenos.
Strukturen fra 1800-tallet varte frem til i dag, men den har ikke blitt godt vedlikeholdt. I følge Guardians Sherwood ble tidligere restaureringsprosjekter hindret på grunn av krangel mellom de seks kristne kirkesamfunnene - romersk-katolske, greskortodokse, armenske apostoliske, syriske ortodokse, etiopiske ortodokse og kobber - som deler kontrollen over kirken.
De kranglende sektene ble tvunget til å sette forskjellene sine til side da Israel Antiquities Authority midlertidig stengte Edicule i 2015, på grunn av bekymring for at strukturen hadde blitt utrygg. Med velsignelse fra disse religiøse lederne - og ved hjelp av en donasjon på 1, 3 millioner dollar - begynte byggingen på Edicule sommeren 2016. Etter måneder med arbeid, er det ærverdige kristne nettstedet nå klart for sin storslåtte avduking.